Quantcast
Channel: Archiv vydání Archives - Forbes
Viewing all 49 articles
Browse latest View live

Válka o miliardy u Komárkových: dcera Jitka vede u soudu nad otcem 1:0

$
0
0

Válka o bohumínskou společnost Bonatrans (a její miliardové zisky) nabírá na obrátkách. Lichtenštejnský Nejvyšší soud by podle informací Forbesu měl tento měsíc projednávat odvolání Karla Komárka staršího, který v několika žalobách napadl změny v majetkové struktuře Bonatransu – a u obou lichtenštejnských soudů nižší instance prohrál.

Otec třetího nejbohatšího Čecha Karla Komárka mladšího se přitom o firmu, která je s obratem 7,7 miliardy korun největším výrobcem železničních dvojkolí v Evropě, nesoudí jen tak s někým. Z podvodu totiž viní vlastní dceru Jitku Cechlovou Komárkovou, se kterou kvůli tomu nepromluvil už přes pět let, přestože spolu dodnes bydlí ve stejné luxusní vile ve Velkých Popovicích.

Spor, který znovu rozdělil jednu z nejvlivnějších podnikatelských rodin v Česku, se táhne od roku 2010, kdy se po neshodách otce a syna Komárkových rozdělila skupina KKCG a strojírenská část v čele s Bonatransem připadla Komárkovi staršímu, jeho bratru Františkovi a dceři Jitce.

Ta pak podle Komárka zneužila jeho důvěry a ve spolupráci se svým tehdy nastávajícím manželem a někdejším elitním daňovým poradcem White & Case Alešem Cechlem ho o dva roky později připravila o vliv a kontrolu nad Bonatransem, který potichu (a údajně bez otcova vědomí) vyvedla do dvou lichtenštejnských nadací, jež dnes ovládá ona sama.


Kdo je kdo

JITKA CECHLOVÁ KOMÁRKOVÁ (46)

Hned po střední škole začala pracovat v KKCG jako hlavní účetní. Když se skupina v roce 2010 rozpadla, přidala se na stranu svého otce. Dnes je jedinou ženou v našem žebříčku nejbohatších Čechů, s jměním 8,2 miliardy korun ji řadíme na 22. místo.


„Chování a jednání Jitky vůči vlastnímu otci je pro mě největším životním zklamáním. Nikdy bych nevěřil, že je něco takového schopná udělat. Zneužila moji důvěru tím nejpodlejším způsobem,“ říkal už dříve pro Forbes Komárek starší. Sama Komárková žádost o rozhovor odmítla, o něco sdílnější byl jen její manžel Aleš Cechel.

„Nikdy se neudělalo nic proti jeho vůli, je to naprostý nesmysl, pan Komárek zcela jistě dobře věděl, co podepisuje,“ tvrdí na Komárkovu adresu.

Komárkové, která je jedinou ženou na našem seznamu nejbohatších Čechů, se přitom povedlo podvést nejen svého otce, ale i bratra Karla, který byl spolu se svými čtyřmi dětmi po rozdělení KKCG uveden jako beneficient zisků u jedné ze tří původních lichtenštejnských nadací, jež měly Bonatrans ovládat. Je proto pravděpodobné, že do soudních sporů v Lichtenštejnsku se teď ve druhém sledu zapojí i on, a válka o Bonatrans tak ještě přitvrdí a nabere na intenzitě.

Příběh o tom, jak se Jitce povedlo převézt otce i bratra a kde končí zisky Bonatransu, měl navždy zůstat za zdmi rodinného sídla. Komárková s novináři nikdy nepromluvila a špinavé prádlo už na veřejnosti nechtějí prát ani otec se synem. Na světlo ho tak nakonec pomohla vynést až jedna náhoda.

Konkrétně únik dat z offshorové advokátní kanceláře Appleby se sídlem na Bermudách, kterou si Komárková najala v roce 2013. K její smůle se shodou okolností právě Appleby zkraje roku zapletlo do aféry Paradise Papers, která nečekaně odkryla i její pečlivě střežené tajemství.



Mezi uniklými dokumenty, které zmiňují Komárkovou a které Forbes s pomocí Českého centra pro investigativní žurnalistiku získal, jsou desítky dokumentů včetně e-mailové komunikace, osobních dokladů, nákresů dosud nejasné majetkové struktury Bonatransu nebo výpisů z bankovních účtů.

Na jejich pozadí jde dobře popsat, jak se Komárkové pomocí neprůhledného propletence firem v zahraničí daří legálně vyvádět dividendy z Bonatransu bez zdanění, ale hlavně poprvé rozkrýt jeden z nejzajímavějších sporů v českém byznysu, který teď probíhá u soudů v Lichtenštejnsku.

Co přesně se odehrálo kolem Bonatransu a uvnitř rodiny Komárkových, se dozvíte ve velké story v červnovém Forbesu, který je k dostání ve všech dobrých trafikách. 

Koupit nový Forbes »


Nesmrtelnost na dosah. Spočítejte si, co vám prodlužuje a zkracuje život

$
0
0

Češi a Češky se dožívají průměrně 79,5 roku. Každý rok je to o něco déle. Zaručené recepty, jak si prodloužit život, si často protiřečí, a kdybyste je plnili všechny, jste tu nejspíš navěky. Tohle je výběr některých, za nimiž stojí vědecké studie. Čím víc jich je, tím lépe. Ideální život by podle nich vedla usměvavá trošku oplácaná Pražanka, která ráda jí, miluje sex, má zahrádku někde v Itálii u moře a dvakrát do měsíce chodí na koncerty s kamarádem. Sedí to na vás?

„Programovat po čtyřicítce? Absurdní.“ Jak přemýšlejí miliardáři z Avastu

$
0
0

Avast je nejlepší příklad budování kapitalismu u nás. Bez privatizace, dotací a lumpáren ho Eduard Kučera a Pavel Baudiš z jedné víkendové bokovky vypiplali v obří společnost, která dělá nejpoužívanější český výrobek na světě. Na svém počítači nebo mobilu ho má 435 milionů uživatelů. To je víc, než má Twitter nebo Pinterest.

Čtěte také: Pavel Baudiš z Avastu je novým Čechem mezi dolarovými miliardáři 

Z původně antivirové společnosti se během 30 let stala „plnotučná“ kyberbezpečnostní firma, která umí nejen chránit, ale i perfektně vydělávat. V loňském roce měla tržby 780 milionů dolarů (16 miliard korun) a zisk měřený přes EBITDA 451 milionů dolarů (více než devět miliard korun). A letos na sebe Avast upozornil největším technologickým IPO v Evropě, to když na jaře vstoupil na londýnskou burzu a investoři ho ocenili téměř na 70 miliard korun.

Osmapadesátiletý Pavel Baudiš a o sedm let starší Eduard Kučera tak patří mezi desítku nejbohatších Čechů, přičemž první jmenovaný se díky londýnskému úpisu zařadil dokonce mezi dolarové miliardáře. Tihle dva spolu dělají přes 30 let a vybudovali byznys, který nyní zaměstnává 1700 lidí. Baudiš je vyšší a mluví tiše, zatímco o poznání temperamentnějšího Kučery je všude plno. Jejich společný recept na úspěch? Najdete ho v těchto 10 myšlenkách.

1. „Snadno si přiznáme, že jsme na něco staří. Jako novinář můžete dobře psát třeba v sedmdesáti. Ale programátoři po třicítce? Těžko. A po čtyřicítce? Absurdní. To už musíte být jen šéf.“

2. „Dneska to je tak, že my tady v kanceláři nemusíme sedět, ale sedíme. Podívejte, tuhle strukturu dvou stolů proti sobě uspořádaných do ‚L‘ a s židlí v čele pro zaměstnance jako takový ‚kobereček‘ tu máme už od roku 1997.“

3. „Musím říct, že jsme najali správné lidi, protože management zvládl rychlou proměnu z malé firmy na velkou. Když jsme se v roce 2010 stěhovali do Trianonu na Budějovické, bylo nás 78. A když jsme se před dvěma lety přesunuli sem do budovy Enterprise na Pankráci, bylo nás už 550. To je obrovská změna.“

4. „Dlouhodobá vize Avastu? Aby to byla úspěšná společnost schopná chránit uživatele. Aby se rozvíjela i mimo základní platformy, tedy počítače s Windows – jde hlavně o mobilní telefony. Bezpečnostní hrozby se mění, tak abychom byli schopni na ně reagovat.“

5. „Už před několika lety jsme vyhlásili, že nemůžeme používat slovo ‚antivir‘. To je hrozně malinká část toho, co děláme. Z antiviru jsme vzešli a ta nálepka nám a všem velkým bezpečnostním firmám, jako je Symantech nebo McAfee, zůstane, i když naše bezpečnostní řešení jsou mnohem širší.“

6. „Dlouhá léta jsme zaměstnancům dávali malé platy, protože můžou dělat věc, která slouží stovkám milionů lidí.“

7. „Zodpovědnost souvisí s pocitem slasti, že to používá tolik lidí.“

8. „Na představenstvu neřešíme, jestli máme někoho porazit, nebo zadupat do země. Řeší se, jak zlepšit službu, jak mít více zákazníků a jak je monetizovat.“

9. „Žijeme životem obyčejných lidí. Bydlím na Žižkově a chodím běžně do samoobsluhy na nákup.“

10. „My jsme postarší, nás už nic nežene. Kráčíme pomalu vpřed.“

Červencový Forbes seženete od středy v každé dobré trafice anebo v našem e-shopu

Nejlépe placení sportovci Česka: Jágr pryč, Pastrňák na scénu

$
0
0

Petr Čech se po roce vrátil na trůn žebříčku nejlépe placených sportovců Česka. Brankář Arsenalu, který vstupuje do posledního roku čtyřleté smlouvy, si za poslední rok vydělal v součtu platu a sponzorských příjmů 242 milionů korun.

Čtěte také: Celebrity 100: Kdo je nejlépe placenou světovou hvězdou roku 2018?

Druhý v pořadí skončil Jakub Voráček, loňský vítěz, jemuž běží monstrózní smlouva s Philadelphií Flyers. Na třetím místě je nováček – hokejový útočník David Pastrňák, jenž loni v létě podepsal šestiletou smlouvu s Boston Bruins.

Hokejisté a fotbalisté kralují našemu žebříčku, v němž sčítáme hrubé hráčské platy či prize money a příjmy od sponzorů a partnerů. Kromě nich v něm mají zastoupení už jen tenis a basketbal.

10 nejlépe placených českých sportovců roku 2018

Celý žebříček najdete v srpnovém vydání tištěného Forbesu. 

Vycházíme z otevřených zdrojů i z desítek konzultací ze samotnými sportovci, jejich agenty, sponzory či insidery z oboru. Výsledkem je pětadvacítka nejštědřeji honorovaných sportovců s českým pasem za období červenec 2017 – červen 2018.

Čeští sportovci, alespoň jejich výkvět, lehce chudnou. Zatímco loni dala elitní TOP 25 dohromady 2,73 miliardy korun, letos to je 2,43 miliardy a dva sportovci na chvostu žebříčku spadli pod hranici 50 milionů korun (loni nebyl ani jeden).

Žebříček letos sestavujeme už popáté a nikdy v něm nebylo tolik nováčků jako letos: devět, přičemž Pastrňák se dostal dokonce na třetí místo. Oproti loňskému ročníku se vyměnilo hned 11 jmen z 25.

Vypadli Jaromír Jágr, Ondřej Pavelec, Aleš Hemský a Roman Polák, kteří si v NHL přišli na menší peníze než dřív, čtveřice Milan Michálek, Ladislav Šmíd, Zbyněk Michálek a Jakub Kindl skončila v zámoří (či s kariérou) úplně, tenisté Tomáš Berdych a Lucie Šafářová si na tour vydělali méně, a pokerový hráč Vojtěch Růžička dokonce za posledních 12 měsíců skončil v minusu.

Do TOP 25 se po loňské absenci vrátili fotbalista Vladimír Darida a tenistka Petra Kvitová.

Celý žebříček najdete v srpnovém vydání tištěného Forbesu, speciální část Sport & Peníze má 38 stran. Co na nich najdete?

Životní příběh hokejisty Patrika Eliáše, story o Josefu Luksovi, který zajišťuje VIP servis pro polovinu hokejového a třetinu fotbalového národního týmu, příběh Lukáše Vavrečky, který má na starosti letenky pro českou i světovou tenisovou špičky, fotopříběh Jak vypadají zničené ruce českých sportovců, zpověď tenistky Andrey Hlaváčkové nebo článek o tom, jak se Tomáš Rosický učí být manažerem.

Srpnový Forbes si můžete už zítra koupit ve všech dobrých trafikách nebo už dnes objednat na našem e-shopu.Jak se žebříček počítá

Hráčský plat (prize money u tenistů) sčítáme s penězi, které sportovci dostávají od sponzorů. Jde o hrubý příjem před odečtením daní, pojištění, poplatku agentům atd. za červenec 2017 – červen 2018. U tenistů do reklamních příjmů počítáme i odměny za Davis Cup či Fed Cup. Kurz přepočtu měn: 1. 7. 2018.

Editorial Petra Šimůnka: Fuck The KSČM

$
0
0

Jsem o 21 dní starší než okupace Československa. Když mi byly tři neděle, vojáci komunistických pohlavárů ze čtyř totalitních států včele s Ruskem vtrhli do země a zadupali tady nesměle rašící svobodu. Na dalších 21 let.

Snad se mi tedy nebudete divit, že mi komunisti leží v žaludku. Jejich ideologie a režim ničily generace lidí v téhle zemi, sebraly jim svobodu a zadrátovaly je za svoje představy o tom, jak se má správně žít.

Snad se mi tedy nebudete divit, že by mě čert vzal, když slyším, že o osudu nové české vlády rozhodne stanovisko ústředního výboru KSČM. A to, jak víme, se stalo v červnu roku 2018. 2018!

Následné jmenování vlády, závislé na hlasech naprosto bezpáteřních komunistů, proběhlo v den, kdy si připomínáme popravu Milady Horákové a Den památky obětí komunistického režimu.

Byla to prý shoda okolností. Jistě. Mimořádně ohavná. Stejně ohavná jako titulní strana pořád ještě největšího deníku v Česku, v němž jsem kdysi pracoval, která obřím písmem hlásala, že KSČM je demokratická strana.

Snad se mi tedy nebudete divit, že je mi nevolno z prezidenta, který lokajsky tajtrlíkuje dnešnímu Rusku, které je asi tak stejně demokratické jako KSČM. Rusku, které není o nic méně agresivní než ten Sovětský svaz, který k nám před 50 lety vtrhnul s tanky a mířil na nás jejich hlavněmi další dvě desetiletí.

Letošní osmičkový rok, plný připomínek let 1918, 1938, 1968, jasně ukazuje, co je pro dobrý a poctivý život podstatné.

Svoboda.

To je základní podmínka pro všechno a pro všechny, o nichž v tomhle magazínu píšeme. Svoboda je základní hodnota, kterou vyznáváme. Jak ji mají rádi komunisti, o tom vypráví třeba Milada Horáková a její pohnutý život. Kdo tenhle příběh zná, přece nemůže zůstat komunistou.

Nemůže být ve straně, která nosí jméno zločineckého režimu, jenž zabil u nás tisíce a po světě desítky milionů lidí. Ve straně, která vyhnala z naší země statisíce talentovaných lidí a dalším statisícům zkazila život. A tahle strana má v roce 2018 v hrsti vládu nad touto zemí? Proč jsme to dopustili?

Snad nám 50. výročí invaze tyhle otázky znovu pořádně nahlas položí.

David Černý si je pokládá a odpovídá na ně uměním. Je dnes nejen nejznámějším českým umělcem ve světě, ale taky umělcem nejúspěšnějším. A díky bohu taky nejhlasitějším. I proto je na naší titulní straně. Stojí za to ho poslouchat, i když s ním nemusíte vždycky souhlasit. I když vás může svými postoji, názory nebo i pózami štvát.

Minulý měsíc jsme si připomenuli ještě jedno výročí, které má co dělat s komunisty. Před 55 lety předčasně, na následky komunistického vězení, zemřel hokejový brankář Bohumil Modrý. On a 11 dalších československých reprezentantů, mistrů světa, bylo zatčeno a odsouzeno v absurdním a vykonstruovaném procesu.

Pro dnešní české sportovce, kterým je taky věnována část našeho srpnového magazínu, naprosto neuvěřitelná záležitost – proč režim zatýká a vězní vlastní mistry světa? Protože to je prostě zakódováno v komunistické ideologii a režimu, který rodí.

Čtěte také: Nejlépe placení sportovci Česka: Jágr pryč, Pastrňák na scénu

Srpen 2018 je pořád letním měsícem ve svobodné, prosperující zemi. Zemi plné talentovaných, pracovitých lidí. Je to ale taky měsíc 50. výročí událostí, které svobodu znásilnily. Které by nám měly připomenout, že není samozřejmá. Že ji musíme bránit a chránit. Zvednout hlas, když je ohrožena. A dávat si pozor na ty, kteří jí pohrdají.


Srpnové číslo Forbesu s Davidem Černým na titulní straně je právě v prodeji na stáncích.

Plány Petra Kellnera v plzeňské Škodě: chce navýšit tržby na 20 miliard

$
0
0

Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera je připravena v plzeňské Škodě Transportation investovat do vývoje, chce firmu vrátit na koleje z pohledu tržeb a zároveň hledá úspory uvnitř holdingu.

Vyplývá to z prvního rozhovoru s jejím novým generálním ředitelem a předsedou představenstva Petrem Brzezinou, který právě vyšel v novém čísle časopisu Forbes.

Čtěte také: Miliardáři si vyměnili největší českou pilu. Igor Fait prodával Kurkovým

„Jsme tady, abychom nastartovali novou budoucnost plzeňské Škody. Chceme, aby skupina byla silnější, efektivnější, a samozřejmě chceme zase růst. A myslíme při tom dlouhodobě,“ uvedl Petr Brzezina.

Petr Brzezina

Konsolidované tržby skupiny Škoda Transportation, která vyrábí vlaky, tramvaje či trolejbusy, loni klesly o čtvrtinu na 11,8 miliardy korun a čistý zisk propadl meziročně z 1,5 miliardy na 251 milionů korun. Aktuálně ale naplno naskočila do nových tendrů s cílem zlepšení ekonomického výkonu.

Interně si identifikovala potenciální mezinárodní tendry ve výhledu dvou let ve výši 320 miliard korun. Samozřejmě nepůjde do všech těchto soutěží a ty, kterých se zúčastní, nemusí vyhrát, přesto je vidět, že o dopravní investice teď není nouze.

„Tendrů je teď hodně a objem několikanásobně překračuje to, co můžeme dělat. My ve tříletém cyklu cílíme zhruba na 60 miliard korun tržeb. Proto je potřeba už letos a v dalších letech přijímat každý rok zakázky za 20 miliard.

To je suma, na niž umíme organicky dorůst během dvou tří let,“ uvedl Petr Brzezina s tím, že chce zvýšit rychlost „průtoku“ výrobků firmou a kromě organického růstu se zaměří i na případné akvizice na trzích, kde bude potřebovat posílit svou přítomnost.

Celý rozhovor si můžete přečíst v zářijovém čísle časopisu Forbes. Zároveň v něm na 100 stranách najdete velké investiční téma o tom, jak investovat, vydělat a ochránit peníze, story o souboji žlutých (RegioJet) a zelených (FlixBus) autobusů, velký rozhovor s majiteli Wood & Company, CEO Talk se šéfem opraveného Národního muzea a mnoho dalších článků ze světa byznysu (Jaromír Kijonka), technologií (Primoco) či módy (Fendi).



Foto: Jiří Turek

Březnový Forbes: Jak Daniel Vávra stvořil herní hit, jaký tu dlouho nebyl

$
0
0

Březnové číslo vás zaručeně nastartuje a rozpálí, mrazům navzdory. Má dvě obálky, na každé je významný a zajímavý byznys, byť jsou od sebe na vesmír vzdálené. Seznamte se s KINGem, tedy Danielem Vávrou a jeho světově úspěšnou hrou Kingdom Come, jenž představuje novou českou ekonomiku.

A také s TOVÁRNÍKem, tedy Lubomírem Stokláskem, který vlastní Agrostroj Pelhřimov, zaměstnává 3 tisíce lidí a kromě toho, že je zosobněním tradičního českého průmyslu, vyhrál také soutěž EY Podnikatel roku.

Král, rodina, pomsta. Ne všichni ho mají rádi, ale jedno se mu upřít nedá. Daniel Vávra stvořil – i s pomocí peněz Zdeňka Bakaly – herní hit, jaký tu dlouho nebyl. Kingdom Come: Deliverance se za týden dostalo z nuly na milion hráčů a je jasné, že tahle jízda nekončí.


Ke komínu! Představte si, že vám za dva roky bude 70 let a před sebou máte plán na dalších 20 let plného pracovního nasazení. Hrůza? Lubomír Stoklásek, nejbohatší muž z Brna, nejlepší podnikatel letoška a bývalý šéf klubu potápěčů, věří, že to bude skvělé. Agrostroj story.


Prezidentův blokař. Kdo je a čím vším v byznysu prošel Martin Nejedlý, vlivný dlouhán po boku prezidenta Miloše Zemana. Vítěz prezidentských voleb, promarněný volejbalový talent i nekompromisní obchodník.


EY Podnikatel roku. Kromě velkého rozhovoru s vítězem přinášíme také příběhy dalších finalistů. 10 zastavení Martina Hausenblase, jenž chce proměnit Ústecko v české Silicon Valley, nebo Herr Kovář, tedy Rakušan Rudolf Penn, který v Jihlavě vládne Moravským kovárnám.


Malá firma: Doba dřevěná. Josef Fryzelka drží rodinnou tradici a vyrábí dřevěné sudy, vany a lázně, za které dostal už spoustu cen. Mohl by s firmou růst, ale to ho vlastně moc nezajímá.


Nejdražší domy & byty. Přehled mimořádného bydlení, které je právě k mání v Česku.


Fuck-up. Lukáš Žďárský a Jakub Zajíc, kteří rozjeli například smíchovskou Kavárnu, co hledá jméno nebo holešovický Vnitroblock, vysvětlují, proč fungovali v nezkolaudovaných prostorech a jak jim to zkomplikovalo byznys.


CEO Talk: Becherovka. Francouzský majitel, bulharská ředitelka, jedna z nejslavnějších českých značek a 20 tajemných bylinek. Co se chystá v likérce Jan Becher.


Restart. Jak začít znovu a co s vámi udělá rok na ostrově, o tom napsal Jiří Jirovec, šéf dealera BMW Invelt.


Komiks. Emil Kolben, který nikdy nepotkal Daňka.


Forbes Life. Nejdražší destilát na světě Louis XIII., kterého se napijete až v příštím století, Bentley Bentayga na sněhu, nejlepší nové hotely letošního roku, olivový ráj uprostřed Prahy.

Tak jak to vidíte vy? KING, nebo TOVÁRNÍK? Napište nám.

Jarda Mašek

The post Březnový Forbes: Jak Daniel Vávra stvořil herní hit, jaký tu dlouho nebyl appeared first on Forbes.

Druhé podání Petry K. Nejúspěšnější česká tenistka v nečekaně otevřeném rozhovoru

$
0
0

Petra Kvitová je tváří srpnového Forbesu, který je právě v prodeji. Ve velkém interview mluví o motivaci, penězích, menstruaci, vlastních podnikatelských plánech i návratu k tenisu po přepadení v roce 2016.

Aktuální vydání magazínu

V 29 letech má na svém kontě dvě vítězství ve Wimbledonu a triumf na Turnaji mistryň. Zároveň ví, že se kariéra nedá natahovat věčně, takže už dokáže docela přesně zformulovat pohled na to, co bude dělat, až skončí s tenisem.

„Ráda bych zkusila podnikat, mít vlastní beauty salon. Už na něj hledám vhodný prostor, takže jestli víte o nějakém místě v Praze – aspoň 200 metrů čtverečních kousek od centra a s parkováním – , dejte vědět,“ říká Petra Kvitová.

O čem dalším ve velkém rozhovoru pro nový Forbes mluvila?

O svém investování

Mám na to jednu paní, se kterou se jednou za tři měsíce sejdu a řekneme si, jak na tom jsem a co budeme s penězi dělat. Investuji do toho, co mi doporučí na základě mého konzervativního investičního profilu: podílové fondy a akciová portfolia…

O motivaci

Prize money pro mě nejsou vůbec žádná motivace. Jsou mi úplně jedno. Nikdy jsem nehrála tenis, abych vydělávala velké peníze.

Petra Kvitová na kurtech pražské Sparty ve Stromovce, kde trénuje.

O tom, kolik míčků by uhrála v zápase proti Tomáši Berdychovi…

Byla by to strašná nálož. Klidně 6:0, 6:0. Je to velký rozdíl. Jedinou šanci bych měla s dobrým podáním, to bych mohla výměnu uhrát.

O menstruaci

Jako téma mezi tenistkami se to vůbec neotevřelo. Je jasné, že s námi ženami hormony mávají víc než u mužů, střídání nálad tam je. Já třeba první dva dny hrozně trpím a bez prášků neudělám ani krok. Když se to sejde se zápasem, tak je to špatný. Máte různé možnosti, jak to posunout, já tomu ale moc neholduju.

O důsledcích přepadení

Mám teď velký problém věřit chlapům, hlavně těm cizím. Je mi to nepříjemné, takže vůbec nejezdím taxíkem. Ze začátku pro mě bylo těžké i usínat doma samotná. Občas se mi to ještě vrací, mám takové flashbacky…

V srpnovém vydání Forbesu jsme tématu Sport a peníze věnovali 36 stran. Vedle rozhovoru s Petrou Kvitovou v něm najdete také insider příběh o přestupu basketbalisty Tomáše Satoranského, který z něho udělá nejlépe placeného českého sportovce, aktuální přehled nejlépe placených českých i světových sportovců. Také vám ukážeme nepostradatelné blízké Tomáše Hertla, Markéty Vondroušové a Tomáše Vaclíka a nový český projekt Live Penalty.

The post Druhé podání Petry K. Nejúspěšnější česká tenistka v nečekaně otevřeném rozhovoru appeared first on Forbes.


Od 120 korun k miliardové smlouvě. Střelec Pastrňák a další talentovaní mladí Češi v novém Forbesu

$
0
0

Únor s Forbesem rozhodně nebude suchý, ale pořádně akční. Naše nové vydání přináší velkou dávku energie a taky inspirace. Z obálky se na vás usmívá momentálně nejlepší český hokejista a uvnitř najdete daší příběhy úspěšných mladých Čechů.

30 pod 30

Představujeme vám nový ročník 30 mimořádných Čechů a Češek, kteří ještě neoslavili třicítku, ale už na sebe ve svých oborech dokázali pořádně upozornit.

Jako každý rok jsme hledali všude, od byznysu přes startupy, sport, umění až po vědu, a rozhodli jsme se dát jim pořádně do těla při focení v nejstarší pražské sokolovně. Poznejte Forbes 30 pod 30, ročník 2020.

Zpověď střelce

Aktuálně nejlepší český hokejista David Pastrňák hraje v NHL za Boston Bruins, tým z věhlasné „Original Six“, a ve svých třiadvaceti má před sebou ještě dlouhou, slibnou kariéru. Jeho životní story je ale mnohem barevnější.

Jak se kluk, který má našlápnuto k tomu, získat trofej pro nejlepšího střelce NHL, dostal z Havířova do Ameriky, si přečtete v našem cover rozhovoru.

David Pastrňák v bostonských ulicích | Foto David Turecký

Slušný návrh

Členka výběru amerického Forbesu 30 under 30 Melanie Perkins sice svoji aplikaci na tvorbu grafických návrhů Canva nevytvořila v Silicon Valley, přesto dnes její startup patří k nejhodnotnějším na světě a šlape na paty gigantům Adobe a Microsoft.

Zakopané tajemství

Unikátní vojenský sklad v srdci Bavorska přitahuje problémy i české investory aneb cesta od wehrmachtu přes Viktoriagruppe až k české advokátce a Tomáši Pitrovi.

Foto Michael Tomeš

7 nad 70

To, že je vám 70 plus, vůbec neznamená, že je čas na důchod. Přesvědčí vás o tom letošní výběr sedmi obdivuhodných osobností, které vám dokážou, že věk je jenom číslo. 

Nechte mluvit Mišíky

Spojuje je láska hudbě i krevní pouto. Unikátní dvojrozhovor s českou rockovou ikonou Vladimírem Mišíkem a jeho nejmladším synem Adamem.

Čech, který dal dohromady Bezose s Muskem

Tomáš Svítek a jeho rodina za sebou mají neuvěřitelný příběh. Začíná divokou emigrací v totalitních dobách, pokračuje vesmírnými raketami v Kalifornii, NFL a byznysem s Petrem Kellnerem, a hlavně – ještě zdaleka nekončí.

Převozník pražský

Svět byznysmena Zdeňka Bergmana se točí kolem Vltavy, Karlova mostu, Malé Strany a svatého Jana Nepomuckého. 

Poklad na podpal

Postavit byznys na starých paletách možná na první dobrou nezní jako sexy záležitost, je to ale jenom zdání. Hana a Lubomír Krupovi dávají ve svém ateliéru v Braníku paletám druhou šanci a vyrábějí z nich designový nábytek.

Hana a Lubomír Krupovi | Foto Michael Tomeš

Musíme vylézt z Prahy

Kontroverzní šéf Českého rozhlasu René Zavoral má před sebou poslední třetinu svého funkčního období a do něho vstupuje s velkými plány.

Velký byznys jménem Zalando

Německý e-shop s módou Zalando nabízí statisíce produktů, generuje obrat 120 miliard korun a najdete ho v 17 zemích. Samozřejmě včetně Česka, kde se mu daří stále lépe. Co chystá dál?

Satisfaction

Serge Grimaux má za sebou dráhu, která by jiným vystačila i na víc životů. Přivezl do Česka Rolling Stones, pořádal koncert Madonny v Moskvě, jezdil na turné s U2 a taky založil síť Ticketpro. Teď chce z Fora Karlín vytvořit magické místo.

Související vydání

Výčet toho, co se dočtete na 178 stránkách nového Forbesu, by mohl ještě dlouze pokračovat, ale chceme pro vás schovat ještě pár tajemství. Budeme rádi, když nám dáte vědět, jak se vám únorové vydání líbilo nebo nelíbilo a jestli vás v zimě dokázalo aspoň trochu rozhýbat. 

Pište na petr.simunek@forbes.cz!

The post Od 120 korun k miliardové smlouvě. Střelec Pastrňák a další talentovaní mladí Češi v novém Forbesu appeared first on Forbes.

Válka o miliardy u Komárkových: dcera Jitka vede u soudu nad otcem 1:0

$
0
0

Válka o bohumínskou společnost Bonatrans (a její miliardové zisky) nabírá na obrátkách. Lichtenštejnský Nejvyšší soud by podle informací Forbesu měl tento měsíc projednávat odvolání Karla Komárka staršího, který v několika žalobách napadl změny v majetkové struktuře Bonatransu – a u obou lichtenštejnských soudů nižší instance prohrál.

Otec třetího nejbohatšího Čecha Karla Komárka mladšího se přitom o firmu, která je s obratem 7,7 miliardy korun největším výrobcem železničních dvojkolí v Evropě, nesoudí jen tak s někým. Z podvodu totiž viní vlastní dceru Jitku Cechlovou Komárkovou, se kterou kvůli tomu nepromluvil už přes pět let, přestože spolu dodnes bydlí ve stejné luxusní vile ve Velkých Popovicích.

Spor, který znovu rozdělil jednu z nejvlivnějších podnikatelských rodin v Česku, se táhne od roku 2010, kdy se po neshodách otce a syna Komárkových rozdělila skupina KKCG a strojírenská část v čele s Bonatransem připadla Komárkovi staršímu, jeho bratru Františkovi a dceři Jitce.

Ta pak podle Komárka zneužila jeho důvěry a ve spolupráci se svým tehdy nastávajícím manželem a někdejším elitním daňovým poradcem White & Case Alešem Cechlem ho o dva roky později připravila o vliv a kontrolu nad Bonatransem, který potichu (a údajně bez otcova vědomí) vyvedla do dvou lichtenštejnských nadací, jež dnes ovládá ona sama.


Kdo je kdo

JITKA CECHLOVÁ KOMÁRKOVÁ (46)

Hned po střední škole začala pracovat v KKCG jako hlavní účetní. Když se skupina v roce 2010 rozpadla, přidala se na stranu svého otce. Dnes je jedinou ženou v našem žebříčku nejbohatších Čechů, s jměním 8,2 miliardy korun ji řadíme na 22. místo.


„Chování a jednání Jitky vůči vlastnímu otci je pro mě největším životním zklamáním. Nikdy bych nevěřil, že je něco takového schopná udělat. Zneužila moji důvěru tím nejpodlejším způsobem,“ říkal už dříve pro Forbes Komárek starší. Sama Komárková žádost o rozhovor odmítla, o něco sdílnější byl jen její manžel Aleš Cechel.

„Nikdy se neudělalo nic proti jeho vůli, je to naprostý nesmysl, pan Komárek zcela jistě dobře věděl, co podepisuje,“ tvrdí na Komárkovu adresu.

Komárkové, která je jedinou ženou na našem seznamu nejbohatších Čechů, se přitom povedlo podvést nejen svého otce, ale i bratra Karla, který byl spolu se svými čtyřmi dětmi po rozdělení KKCG uveden jako beneficient zisků u jedné ze tří původních lichtenštejnských nadací, jež měly Bonatrans ovládat. Je proto pravděpodobné, že do soudních sporů v Lichtenštejnsku se teď ve druhém sledu zapojí i on, a válka o Bonatrans tak ještě přitvrdí a nabere na intenzitě.

Příběh o tom, jak se Jitce povedlo převézt otce i bratra a kde končí zisky Bonatransu, měl navždy zůstat za zdmi rodinného sídla. Komárková s novináři nikdy nepromluvila a špinavé prádlo už na veřejnosti nechtějí prát ani otec se synem. Na světlo ho tak nakonec pomohla vynést až jedna náhoda.

Konkrétně únik dat z offshorové advokátní kanceláře Appleby se sídlem na Bermudách, kterou si Komárková najala v roce 2013. K její smůle se shodou okolností právě Appleby zkraje roku zapletlo do aféry Paradise Papers, která nečekaně odkryla i její pečlivě střežené tajemství.



Mezi uniklými dokumenty, které zmiňují Komárkovou a které Forbes s pomocí Českého centra pro investigativní žurnalistiku získal, jsou desítky dokumentů včetně e-mailové komunikace, osobních dokladů, nákresů dosud nejasné majetkové struktury Bonatransu nebo výpisů z bankovních účtů.

Na jejich pozadí jde dobře popsat, jak se Komárkové pomocí neprůhledného propletence firem v zahraničí daří legálně vyvádět dividendy z Bonatransu bez zdanění, ale hlavně poprvé rozkrýt jeden z nejzajímavějších sporů v českém byznysu, který teď probíhá u soudů v Lichtenštejnsku.

Co přesně se odehrálo kolem Bonatransu a uvnitř rodiny Komárkových, se dozvíte ve velké story v červnovém Forbesu, který je k dostání ve všech dobrých trafikách. 

Koupit nový Forbes »

Nesmrtelnost na dosah. Spočítejte si, co vám prodlužuje a zkracuje život

$
0
0

Češi a Češky se dožívají průměrně 79,5 roku. Každý rok je to o něco déle. Zaručené recepty, jak si prodloužit život, si často protiřečí, a kdybyste je plnili všechny, jste tu nejspíš navěky. Tohle je výběr některých, za nimiž stojí vědecké studie. Čím víc jich je, tím lépe. Ideální život by podle nich vedla usměvavá trošku oplácaná Pražanka, která ráda jí, miluje sex, má zahrádku někde v Itálii u moře a dvakrát do měsíce chodí na koncerty s kamarádem. Sedí to na vás?

„Programovat po čtyřicítce? Absurdní.“ Jak přemýšlejí miliardáři z Avastu

$
0
0

Avast je nejlepší příklad budování kapitalismu u nás. Bez privatizace, dotací a lumpáren ho Eduard Kučera a Pavel Baudiš z jedné víkendové bokovky vypiplali v obří společnost, která dělá nejpoužívanější český výrobek na světě. Na svém počítači nebo mobilu ho má 435 milionů uživatelů. To je víc, než má Twitter nebo Pinterest.

Čtěte také: Pavel Baudiš z Avastu je novým Čechem mezi dolarovými miliardáři 

Z původně antivirové společnosti se během 30 let stala „plnotučná“ kyberbezpečnostní firma, která umí nejen chránit, ale i perfektně vydělávat. V loňském roce měla tržby 780 milionů dolarů (16 miliard korun) a zisk měřený přes EBITDA 451 milionů dolarů (více než devět miliard korun). A letos na sebe Avast upozornil největším technologickým IPO v Evropě, to když na jaře vstoupil na londýnskou burzu a investoři ho ocenili téměř na 70 miliard korun.

Osmapadesátiletý Pavel Baudiš a o sedm let starší Eduard Kučera tak patří mezi desítku nejbohatších Čechů, přičemž první jmenovaný se díky londýnskému úpisu zařadil dokonce mezi dolarové miliardáře. Tihle dva spolu dělají přes 30 let a vybudovali byznys, který nyní zaměstnává 1700 lidí. Baudiš je vyšší a mluví tiše, zatímco o poznání temperamentnějšího Kučery je všude plno. Jejich společný recept na úspěch? Najdete ho v těchto 10 myšlenkách.

1. „Snadno si přiznáme, že jsme na něco staří. Jako novinář můžete dobře psát třeba v sedmdesáti. Ale programátoři po třicítce? Těžko. A po čtyřicítce? Absurdní. To už musíte být jen šéf.“

2. „Dneska to je tak, že my tady v kanceláři nemusíme sedět, ale sedíme. Podívejte, tuhle strukturu dvou stolů proti sobě uspořádaných do ‚L‘ a s židlí v čele pro zaměstnance jako takový ‚kobereček‘ tu máme už od roku 1997.“

3. „Musím říct, že jsme najali správné lidi, protože management zvládl rychlou proměnu z malé firmy na velkou. Když jsme se v roce 2010 stěhovali do Trianonu na Budějovické, bylo nás 78. A když jsme se před dvěma lety přesunuli sem do budovy Enterprise na Pankráci, bylo nás už 550. To je obrovská změna.“

4. „Dlouhodobá vize Avastu? Aby to byla úspěšná společnost schopná chránit uživatele. Aby se rozvíjela i mimo základní platformy, tedy počítače s Windows – jde hlavně o mobilní telefony. Bezpečnostní hrozby se mění, tak abychom byli schopni na ně reagovat.“

5. „Už před několika lety jsme vyhlásili, že nemůžeme používat slovo ‚antivir‘. To je hrozně malinká část toho, co děláme. Z antiviru jsme vzešli a ta nálepka nám a všem velkým bezpečnostním firmám, jako je Symantech nebo McAfee, zůstane, i když naše bezpečnostní řešení jsou mnohem širší.“

6. „Dlouhá léta jsme zaměstnancům dávali malé platy, protože můžou dělat věc, která slouží stovkám milionů lidí.“

7. „Zodpovědnost souvisí s pocitem slasti, že to používá tolik lidí.“

8. „Na představenstvu neřešíme, jestli máme někoho porazit, nebo zadupat do země. Řeší se, jak zlepšit službu, jak mít více zákazníků a jak je monetizovat.“

9. „Žijeme životem obyčejných lidí. Bydlím na Žižkově a chodím běžně do samoobsluhy na nákup.“

10. „My jsme postarší, nás už nic nežene. Kráčíme pomalu vpřed.“

Červencový Forbes seženete od středy v každé dobré trafice anebo v našem e-shopu

Nejlépe placení sportovci Česka: Jágr pryč, Pastrňák na scénu

$
0
0

Petr Čech se po roce vrátil na trůn žebříčku nejlépe placených sportovců Česka. Brankář Arsenalu, který vstupuje do posledního roku čtyřleté smlouvy, si za poslední rok vydělal v součtu platu a sponzorských příjmů 242 milionů korun.

Čtěte také: Celebrity 100: Kdo je nejlépe placenou světovou hvězdou roku 2018?

Druhý v pořadí skončil Jakub Voráček, loňský vítěz, jemuž běží monstrózní smlouva s Philadelphií Flyers. Na třetím místě je nováček – hokejový útočník David Pastrňák, jenž loni v létě podepsal šestiletou smlouvu s Boston Bruins.

Hokejisté a fotbalisté kralují našemu žebříčku, v němž sčítáme hrubé hráčské platy či prize money a příjmy od sponzorů a partnerů. Kromě nich v něm mají zastoupení už jen tenis a basketbal.

10 nejlépe placených českých sportovců roku 2018

Celý žebříček najdete v srpnovém vydání tištěného Forbesu. 

Vycházíme z otevřených zdrojů i z desítek konzultací ze samotnými sportovci, jejich agenty, sponzory či insidery z oboru. Výsledkem je pětadvacítka nejštědřeji honorovaných sportovců s českým pasem za období červenec 2017 – červen 2018.

Čeští sportovci, alespoň jejich výkvět, lehce chudnou. Zatímco loni dala elitní TOP 25 dohromady 2,73 miliardy korun, letos to je 2,43 miliardy a dva sportovci na chvostu žebříčku spadli pod hranici 50 milionů korun (loni nebyl ani jeden).

Žebříček letos sestavujeme už popáté a nikdy v něm nebylo tolik nováčků jako letos: devět, přičemž Pastrňák se dostal dokonce na třetí místo. Oproti loňskému ročníku se vyměnilo hned 11 jmen z 25.

Vypadli Jaromír Jágr, Ondřej Pavelec, Aleš Hemský a Roman Polák, kteří si v NHL přišli na menší peníze než dřív, čtveřice Milan Michálek, Ladislav Šmíd, Zbyněk Michálek a Jakub Kindl skončila v zámoří (či s kariérou) úplně, tenisté Tomáš Berdych a Lucie Šafářová si na tour vydělali méně, a pokerový hráč Vojtěch Růžička dokonce za posledních 12 měsíců skončil v minusu.

Do TOP 25 se po loňské absenci vrátili fotbalista Vladimír Darida a tenistka Petra Kvitová.

Celý žebříček najdete v srpnovém vydání tištěného Forbesu, speciální část Sport & Peníze má 38 stran. Co na nich najdete?

Životní příběh hokejisty Patrika Eliáše, story o Josefu Luksovi, který zajišťuje VIP servis pro polovinu hokejového a třetinu fotbalového národního týmu, příběh Lukáše Vavrečky, který má na starosti letenky pro českou i světovou tenisovou špičky, fotopříběh Jak vypadají zničené ruce českých sportovců, zpověď tenistky Andrey Hlaváčkové nebo článek o tom, jak se Tomáš Rosický učí být manažerem.

Srpnový Forbes si můžete už zítra koupit ve všech dobrých trafikách nebo už dnes objednat na našem e-shopu.Jak se žebříček počítá

Hráčský plat (prize money u tenistů) sčítáme s penězi, které sportovci dostávají od sponzorů. Jde o hrubý příjem před odečtením daní, pojištění, poplatku agentům atd. za červenec 2017 – červen 2018. U tenistů do reklamních příjmů počítáme i odměny za Davis Cup či Fed Cup. Kurz přepočtu měn: 1. 7. 2018.

Editorial Petra Šimůnka: Fuck The KSČM

$
0
0

Jsem o 21 dní starší než okupace Československa. Když mi byly tři neděle, vojáci komunistických pohlavárů ze čtyř totalitních států včele s Ruskem vtrhli do země a zadupali tady nesměle rašící svobodu. Na dalších 21 let.

Snad se mi tedy nebudete divit, že mi komunisti leží v žaludku. Jejich ideologie a režim ničily generace lidí v téhle zemi, sebraly jim svobodu a zadrátovaly je za svoje představy o tom, jak se má správně žít.

Snad se mi tedy nebudete divit, že by mě čert vzal, když slyším, že o osudu nové české vlády rozhodne stanovisko ústředního výboru KSČM. A to, jak víme, se stalo v červnu roku 2018. 2018!

Následné jmenování vlády, závislé na hlasech naprosto bezpáteřních komunistů, proběhlo v den, kdy si připomínáme popravu Milady Horákové a Den památky obětí komunistického režimu.

Byla to prý shoda okolností. Jistě. Mimořádně ohavná. Stejně ohavná jako titulní strana pořád ještě největšího deníku v Česku, v němž jsem kdysi pracoval, která obřím písmem hlásala, že KSČM je demokratická strana.

Snad se mi tedy nebudete divit, že je mi nevolno z prezidenta, který lokajsky tajtrlíkuje dnešnímu Rusku, které je asi tak stejně demokratické jako KSČM. Rusku, které není o nic méně agresivní než ten Sovětský svaz, který k nám před 50 lety vtrhnul s tanky a mířil na nás jejich hlavněmi další dvě desetiletí.

Letošní osmičkový rok, plný připomínek let 1918, 1938, 1968, jasně ukazuje, co je pro dobrý a poctivý život podstatné.

Svoboda.

To je základní podmínka pro všechno a pro všechny, o nichž v tomhle magazínu píšeme. Svoboda je základní hodnota, kterou vyznáváme. Jak ji mají rádi komunisti, o tom vypráví třeba Milada Horáková a její pohnutý život. Kdo tenhle příběh zná, přece nemůže zůstat komunistou.

Nemůže být ve straně, která nosí jméno zločineckého režimu, jenž zabil u nás tisíce a po světě desítky milionů lidí. Ve straně, která vyhnala z naší země statisíce talentovaných lidí a dalším statisícům zkazila život. A tahle strana má v roce 2018 v hrsti vládu nad touto zemí? Proč jsme to dopustili?

Snad nám 50. výročí invaze tyhle otázky znovu pořádně nahlas položí.

David Černý si je pokládá a odpovídá na ně uměním. Je dnes nejen nejznámějším českým umělcem ve světě, ale taky umělcem nejúspěšnějším. A díky bohu taky nejhlasitějším. I proto je na naší titulní straně. Stojí za to ho poslouchat, i když s ním nemusíte vždycky souhlasit. I když vás může svými postoji, názory nebo i pózami štvát.

Minulý měsíc jsme si připomenuli ještě jedno výročí, které má co dělat s komunisty. Před 55 lety předčasně, na následky komunistického vězení, zemřel hokejový brankář Bohumil Modrý. On a 11 dalších československých reprezentantů, mistrů světa, bylo zatčeno a odsouzeno v absurdním a vykonstruovaném procesu.

Pro dnešní české sportovce, kterým je taky věnována část našeho srpnového magazínu, naprosto neuvěřitelná záležitost – proč režim zatýká a vězní vlastní mistry světa? Protože to je prostě zakódováno v komunistické ideologii a režimu, který rodí.

Čtěte také: Nejlépe placení sportovci Česka: Jágr pryč, Pastrňák na scénu

Srpen 2018 je pořád letním měsícem ve svobodné, prosperující zemi. Zemi plné talentovaných, pracovitých lidí. Je to ale taky měsíc 50. výročí událostí, které svobodu znásilnily. Které by nám měly připomenout, že není samozřejmá. Že ji musíme bránit a chránit. Zvednout hlas, když je ohrožena. A dávat si pozor na ty, kteří jí pohrdají.


Srpnové číslo Forbesu s Davidem Černým na titulní straně je právě v prodeji na stáncích.

Plány Petra Kellnera v plzeňské Škodě: chce navýšit tržby na 20 miliard

$
0
0

Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera je připravena v plzeňské Škodě Transportation investovat do vývoje, chce firmu vrátit na koleje z pohledu tržeb a zároveň hledá úspory uvnitř holdingu.

Vyplývá to z prvního rozhovoru s jejím novým generálním ředitelem a předsedou představenstva Petrem Brzezinou, který právě vyšel v novém čísle časopisu Forbes.

Čtěte také: Miliardáři si vyměnili největší českou pilu. Igor Fait prodával Kurkovým

„Jsme tady, abychom nastartovali novou budoucnost plzeňské Škody. Chceme, aby skupina byla silnější, efektivnější, a samozřejmě chceme zase růst. A myslíme při tom dlouhodobě,“ uvedl Petr Brzezina.

Petr Brzezina

Konsolidované tržby skupiny Škoda Transportation, která vyrábí vlaky, tramvaje či trolejbusy, loni klesly o čtvrtinu na 11,8 miliardy korun a čistý zisk propadl meziročně z 1,5 miliardy na 251 milionů korun. Aktuálně ale naplno naskočila do nových tendrů s cílem zlepšení ekonomického výkonu.

Interně si identifikovala potenciální mezinárodní tendry ve výhledu dvou let ve výši 320 miliard korun. Samozřejmě nepůjde do všech těchto soutěží a ty, kterých se zúčastní, nemusí vyhrát, přesto je vidět, že o dopravní investice teď není nouze.

„Tendrů je teď hodně a objem několikanásobně překračuje to, co můžeme dělat. My ve tříletém cyklu cílíme zhruba na 60 miliard korun tržeb. Proto je potřeba už letos a v dalších letech přijímat každý rok zakázky za 20 miliard.

To je suma, na niž umíme organicky dorůst během dvou tří let,“ uvedl Petr Brzezina s tím, že chce zvýšit rychlost „průtoku“ výrobků firmou a kromě organického růstu se zaměří i na případné akvizice na trzích, kde bude potřebovat posílit svou přítomnost.

Celý rozhovor si můžete přečíst v zářijovém čísle časopisu Forbes. Zároveň v něm na 100 stranách najdete velké investiční téma o tom, jak investovat, vydělat a ochránit peníze, story o souboji žlutých (RegioJet) a zelených (FlixBus) autobusů, velký rozhovor s majiteli Wood & Company, CEO Talk se šéfem opraveného Národního muzea a mnoho dalších článků ze světa byznysu (Jaromír Kijonka), technologií (Primoco) či módy (Fendi).



Foto: Jiří Turek


Druhé podání Petry K. Nejúspěšnější česká tenistka v nečekaně otevřeném rozhovoru

$
0
0

Petra Kvitová je tváří srpnového Forbesu, který je právě v prodeji. Ve velkém interview mluví o motivaci, penězích, menstruaci, vlastních podnikatelských plánech i návratu k tenisu po přepadení v roce 2016.

Předplatné Forbesu Padesát nejlepších lékařů Česka

V 29 letech má na svém kontě dvě vítězství ve Wimbledonu a triumf na Turnaji mistryň. Zároveň ví, že se kariéra nedá natahovat věčně, takže už dokáže docela přesně zformulovat pohled na to, co bude dělat, až skončí s tenisem.

„Ráda bych zkusila podnikat, mít vlastní beauty salon. Už na něj hledám vhodný prostor, takže jestli víte o nějakém místě v Praze – aspoň 200 metrů čtverečních kousek od centra a s parkováním – , dejte vědět,“ říká Petra Kvitová.

O čem dalším ve velkém rozhovoru pro nový Forbes mluvila?

O svém investování

Mám na to jednu paní, se kterou se jednou za tři měsíce sejdu a řekneme si, jak na tom jsem a co budeme s penězi dělat. Investuji do toho, co mi doporučí na základě mého konzervativního investičního profilu: podílové fondy a akciová portfolia…

O motivaci

Prize money pro mě nejsou vůbec žádná motivace. Jsou mi úplně jedno. Nikdy jsem nehrála tenis, abych vydělávala velké peníze.

Petra Kvitová na kurtech pražské Sparty ve Stromovce, kde trénuje.

O tom, kolik míčků by uhrála v zápase proti Tomáši Berdychovi…

Byla by to strašná nálož. Klidně 6:0, 6:0. Je to velký rozdíl. Jedinou šanci bych měla s dobrým podáním, to bych mohla výměnu uhrát.

O menstruaci

Jako téma mezi tenistkami se to vůbec neotevřelo. Je jasné, že s námi ženami hormony mávají víc než u mužů, střídání nálad tam je. Já třeba první dva dny hrozně trpím a bez prášků neudělám ani krok. Když se to sejde se zápasem, tak je to špatný. Máte různé možnosti, jak to posunout, já tomu ale moc neholduju.

O důsledcích přepadení

Mám teď velký problém věřit chlapům, hlavně těm cizím. Je mi to nepříjemné, takže vůbec nejezdím taxíkem. Ze začátku pro mě bylo těžké i usínat doma samotná. Občas se mi to ještě vrací, mám takové flashbacky…

V srpnovém vydání Forbesu jsme tématu Sport a peníze věnovali 36 stran. Vedle rozhovoru s Petrou Kvitovou v něm najdete také insider příběh o přestupu basketbalisty Tomáše Satoranského, který z něho udělá nejlépe placeného českého sportovce, aktuální přehled nejlépe placených českých i světových sportovců. Také vám ukážeme nepostradatelné blízké Tomáše Hertla, Markéty Vondroušové a Tomáše Vaclíka a nový český projekt Live Penalty.

Od 120 korun k miliardové smlouvě. Střelec Pastrňák a další talentovaní mladí Češi v novém Forbesu

$
0
0

Únor s Forbesem rozhodně nebude suchý, ale pořádně akční. Naše nové vydání přináší velkou dávku energie a taky inspirace. Z obálky se na vás usmívá momentálně nejlepší český hokejista a uvnitř najdete daší příběhy úspěšných mladých Čechů.

30 pod 30

Představujeme vám nový ročník 30 mimořádných Čechů a Češek, kteří ještě neoslavili třicítku, ale už na sebe ve svých oborech dokázali pořádně upozornit.

Jako každý rok jsme hledali všude, od byznysu přes startupy, sport, umění až po vědu, a rozhodli jsme se dát jim pořádně do těla při focení v nejstarší pražské sokolovně. Poznejte Forbes 30 pod 30, ročník 2020.

Zpověď střelce

Aktuálně nejlepší český hokejista David Pastrňák hraje v NHL za Boston Bruins, tým z věhlasné „Original Six“, a ve svých třiadvaceti má před sebou ještě dlouhou, slibnou kariéru. Jeho životní story je ale mnohem barevnější.

Jak se kluk, který má našlápnuto k tomu, získat trofej pro nejlepšího střelce NHL, dostal z Havířova do Ameriky, si přečtete v našem cover rozhovoru.

David Pastrňák v bostonských ulicích | Foto David Turecký

Slušný návrh

Členka výběru amerického Forbesu 30 under 30 Melanie Perkins sice svoji aplikaci na tvorbu grafických návrhů Canva nevytvořila v Silicon Valley, přesto dnes její startup patří k nejhodnotnějším na světě a šlape na paty gigantům Adobe a Microsoft.

Zakopané tajemství

Unikátní vojenský sklad v srdci Bavorska přitahuje problémy i české investory aneb cesta od wehrmachtu přes Viktoriagruppe až k české advokátce a Tomáši Pitrovi.

Foto Michael Tomeš

7 nad 70

To, že je vám 70 plus, vůbec neznamená, že je čas na důchod. Přesvědčí vás o tom letošní výběr sedmi obdivuhodných osobností, které vám dokážou, že věk je jenom číslo. 

Nechte mluvit Mišíky

Spojuje je láska hudbě i krevní pouto. Unikátní dvojrozhovor s českou rockovou ikonou Vladimírem Mišíkem a jeho nejmladším synem Adamem.

Čech, který dal dohromady Bezose s Muskem

Tomáš Svítek a jeho rodina za sebou mají neuvěřitelný příběh. Začíná divokou emigrací v totalitních dobách, pokračuje vesmírnými raketami v Kalifornii, NFL a byznysem s Petrem Kellnerem, a hlavně – ještě zdaleka nekončí.

Převozník pražský

Svět byznysmena Zdeňka Bergmana se točí kolem Vltavy, Karlova mostu, Malé Strany a svatého Jana Nepomuckého. 

Poklad na podpal

Postavit byznys na starých paletách možná na první dobrou nezní jako sexy záležitost, je to ale jenom zdání. Hana a Lubomír Krupovi dávají ve svém ateliéru v Braníku paletám druhou šanci a vyrábějí z nich designový nábytek.

Hana a Lubomír Krupovi | Foto Michael Tomeš

Musíme vylézt z Prahy

Kontroverzní šéf Českého rozhlasu René Zavoral má před sebou poslední třetinu svého funkčního období a do něho vstupuje s velkými plány.

Velký byznys jménem Zalando

Německý e-shop s módou Zalando nabízí statisíce produktů, generuje obrat 120 miliard korun a najdete ho v 17 zemích. Samozřejmě včetně Česka, kde se mu daří stále lépe. Co chystá dál?

Satisfaction

Serge Grimaux má za sebou dráhu, která by jiným vystačila i na víc životů. Přivezl do Česka Rolling Stones, pořádal koncert Madonny v Moskvě, jezdil na turné s U2 a taky založil síť Ticketpro. Teď chce z Fora Karlín vytvořit magické místo.

Předplatné Forbesu Střelec

Výčet toho, co se dočtete na 178 stránkách nového Forbesu, by mohl ještě dlouze pokračovat, ale chceme pro vás schovat ještě pár tajemství. Budeme rádi, když nám dáte vědět, jak se vám únorové vydání líbilo nebo nelíbilo a jestli vás v zimě dokázalo aspoň trochu rozhýbat. 

Pište na petr.simunek@forbes.cz!

Autista, lomy i výslovnost. Co vás v roce 2017 nejvíce bavilo na Forbes.cz

$
0
0

Rok se s rokem sešel a je tu tradiční doba bilancování. Tak ještě dříve, než si o půlnoci přiťukneme do nového roku, pojďme se podívat, jaký byl ten „starý“. A to z pohledu Forbes.cz. Přinášíme seznam článků, podcastů i videí, které se vám v roce 2017 na našem webu nejvíce líbily.


1. Příběh: Mladý autista, který kreslí mapy

Příběh, který doslova „ztrhal“ počítadla webové návštěvnosti. Třináctiletý Matěj Hošek trpí od narození Aspergerovým syndromem. Diagnóza, která jeho matku přiměla opustit práci a zůstat se synem doma, se ale ukázala být příležitostí. Příležitostí k byznysu.

Matěj se totiž kvůli syndromu straní lidí a čas tráví sám se svými pastelkami. Zalíbení si našel v kreslení linek metra a jeho maminka – velká milovnice módy – v tom spatřila potenciál. A tak vznikl projekt Maappi, ve kterém je Matěj hlavním designérem potisků triček, sukní, tašek a dalších doplňků. A jedno „miliardářské“ vytvořil i ve spolupráci s Forbesem. Můžete ho objednat zde.


2. Tipy: Tyrkysová osvěžení

Během roku jsme vám přinesli nespočet tipů na zajímavé světové i české destinace, kulturní i gastronomické akce, burgerárny, brněnské kavárny nebo na to, kde se v Praze nasnídat. Nejvíce ze všeho jste se ale potřebovali zchladit, ideálně v průzračné tyrkysové vodě. A tak se druhým nejčtenějším článkem našeho webu stal výběr lomů z českých luhů a hájů.


3. Speciály: Forbes 30 pod 30

I v roce 2017 jsme v návaznosti na tištěný měsíčník vydali několik webových speciálů, mezi nimiž nechyběl tradiční žebříček miliardářů nebo přehled 77 nejvlivnějších Čechů na sociálních sítích. Letos vás ale nejvíce oslovil žebříček talentovaných mladých Čechů Forbes 30 pod 30 a v něm pak herečka Eva Josefíková, což se potvrdilo i v následujícím podcastu.


4. Podcasty: Oliver Dlouhý

Letos jsme se zaměřili i na čtenáře, kteří ocení i mluvené slovo. Na Forbes.cz jsme tak rozjeli podcasty, a to hned v několika sériích. Během roku jste tak mohli slyšet desítky rozhovorů se členy žebříčku 30 pod 30 nebo z prostředí mladých firem v sérii Forbes Startup podcast.

Nejúspěšnějším dílem se ale stalo povídání se zakladatelem Kiwi.com Oliverem Dlouhým, jehož v sérii Forbes Next podcast navázané na stejnojmenný čtvrtletník o budoucnosti při příležitosti pěti let jeho firmy na trhu zpovídal Michael Mareš.


5. Videa: Jak se řekne…

Stranou jsme nenechali ani videa. Nejenže jsme se rozjeli do koutů české kotliny, abychom vám ukázali, jak vzniká třeba gramofonová deska nebo luxusní chladicí váza na šampaňské. Oblíbenou se stala série „Jak se řekne“, ve které jsme se mimo jiné snažili odhalit tajemství názvů cizokrajných pokrmů.

Děkujeme za vaši přízeň, přejeme jen  to nejlepší do nového roku a nezapomeňte nás v něm sledovat také na sociálních sítích -> Facebook / Twitter / Instagram.

Lednový Forbes: Rodina Baťových + 100 myšlenek světových byznysmenů

$
0
0

Vážení čtenáři,

dejte tomu 21 dní. Jednadvacet dní, kdy budete na sobě makat, odříkat si nebo se učit. Prostě si plnit všechna ta předsevzetí. A jestli se chcete fakt změnit, nic při tom neřešte. Jen vydržte. Teprve pak je čas na první malé ohlédnutí. Říká to alespoň mistr změny, muž, který radil Jaromíru Jágrovi a dnes mu naslouchají tuzemští byznysmeni – kouč Marian Jelínek.

Spolu s ním najdete v lednovém čísle spoustu inspirativních stovek. 100 myšlenek od nejúspěšnějších mužů a žen světového byznysu, začátek seriálu o 100 nejlepších věcech z Česka, protože slavíme těch 100 let republiky, a také otce a syna z rodinné firmy, která obouvá celý svět už více než 100 let.


Rodina bez háčku

Thomas George Bata a Thomas Archer Bata. Otec a syn. Nebo chcete-li vnuk a pravnuk zakladatele impéria, které nese značku Baťa. Spíše tedy Bata. Jak dnes funguje nejslavnější podnikatelská rodina s českými kořeny a proč i po 124 letech stále obouvá celý svět. Plus komiks o zakladateli Tomášovi, grafika Baťův svět, ministory nástupců ze Zlína.


Rozhodnutí

Bez nich se neposunete. Deset příběhů o lidech, kteří udělali rozhodnutí, jež jim změnilo život. Co si z nich odnesli a co můžete vy. „Chefka“ Kamu, horolezec Marek Holeček, lyžařka Šárka Strachová, mnich Roman Frič nebo šéf Bonami David Šiška. 


Gates, Bono, Helú, Musk, Zuckerberg a 95 dalších

Sto největších mozků světového byznysu a jejich myšlenky. Na sté výročí oslavy založení Forbesu jsme shromáždili nejobsáhlejší soubor autorů z oblasti byznysu: 100 podnikatelů, vizionářů a proroků kapitalismu. Zde je encyklopedie jejich myšlenek.


Kouč

Změnit se a vydržet je v době blahobytu čím dál těžší. Rozhovor s Marianem Jelínkem o cílových feťácích, edukativních cestách na hřbitov a o tom, proč je důležité vydržet 21 dní.


Když můžeš, tak musíš

Petr Sís je nejznámějším současným českým ilustrátorem a autorem dětských knížek na světě. Jak žije muž, který se setkal s Beatles, pracoval s Beach Boys i Bobem Dylanem a posledních 35 let je jeho domovem New York.


Ať vám Forbes svítí nejen prvních 21 dní, ale po celý rok!

Jarda Mašek

Únorový Forbes: všechny Babišovy firmy, 30 pod 30 a 100 spravedlivých

$
0
0

Tahle země není pro starý. Kdepak. Tahle země je pro starý i pro mladý a my vám to v únorovém Forbesu dokážeme. Jako každý rok touhle dobou přinášíme výběr těch největších českých talentů do 30 let. A je to skvělá parta mladíků a mladic, kterým patří budoucnost téhle země.

Energie, elán a ambice ale nechybí ani těm, kdo už mají pár dekád za sebou. Ti navíc mají i zkušenost a rozvážnost, což se v byznysu dost hodí. Co všechno tedy nový Forbes, který můžete už nyní kopuit v trafikách nebo v našem e-shopu, nabízí?


Sněhová královna Ester

Ve dvou letech ji postavili na lyže a o tři roky později na snowboard. Ani jednoho se nevzdala a v obou disciplínách se teď dere na světový vrchol. Ester Ledecká je největší česká naděje pro zimní olympiádu a my s ní přinášíme exkluzivní dvojrozhovor – Janek zpovídá Ester.


Podtřicátníci jsou tu

Letošní výběr 30 pod 30, to je třicítka svěžích jmen pro rok 2018. Jsou tu byznysmeni, investoři, sportovci, umělci, reklamní mistři, ale i konatelé veřejného dobra. Je to vskutku pozoruhodná parta, kterou jsme navíc fotili ve velmi zajímavém prostředí – jelikož letos naše republika slaví 100. výročí, vzali jsme je třeba na pódium Národního divadla či do Rudolfina. Slavná minulost a hvězdná budoucnost, to funguje!


Ochutnávku výběru 30 pod 30 najdete i v našem webovém speciálu zde!


Rodinná partie

Otec a syn. Thai Ngoc Nguyen a Thai Dai Van Nguyen. První založil a spoluvlastní řetězec Sportisimo, ten druhý se stal nejmladším českým šachovým velmistrem v historii. A my jsme se jich ptali na to, jaké jsou rozdíly mezi první a druhou generací vietnamské komunity u nás, na byznys Sportisima i Sicilskou obranu.


Zložka na Andreje Babiše

Druhý nejbohatší Čech a český premiér. Jak velké je opravdu jeho jmění? My jsme mu to spočítali na 101 miliard korun a vy se ve velkém přehledu můžete podívat, co všechno do Babišova majetku patří. Hezky položku po položce.


Laurin & Klement

Sto let podnikání v Česku mapujeme s pomocí toho nejlepšího možného formátu: minule jsme v komiksu představili osudy Tomáše Bati, tentokrát je na řadě dvojka zakladatelů z Mladé Boleslavi. Věděli jste třeba, že před auty vyráběli kola a motorky?


Mistr zenu, nejlepší škola a Čapkovi roboti

K 30 pod 30 tradičně patří i příběhy. Tentokrát máme kromě Ledecké a Thaie tři:

1) O Ondřeji Kaniovi a Tomáši Jízdném, kteří sice sami nedostudovali, ale vzdělání dnes pod značkou JK Education prodávají.
2) Takoví užiteční roboti o Tomáši Gogárovi a spol., kteří pomocí umělé inteligence učí počítače rozumět fakturám.
3) Mistr zenu: jak Jan Bednář potichu vybudoval jeden z nejzajímavějších českých startupů – na Floridě. Jeho společnost ShipMonk stěhuje i Jaromíra Jágra.


7 nad 70

Stáří vpřed. Vytipovali jsme sedmičku zasloužilých podnikatelů, kteří si nedávají bačkory na nohy a fajfku do úst, ale makají dál. Bechyně, Jelínek, Kudela, Hodač, Štěpánková… A příběh Jana Vrby, spolumajitele kloboukářské firmy Tonak, určitě stojí za přečtení.


100 spravedlivých

Americké firmy po desítky let škrtaly pracovní místa, omezovaly benefity a před zaměstnanci upřednostňovaly akcionáře. To se teď ale mění. Žebříček „100 spravedlivých“ ukazuje, že společnosti, jež pečují o své lidi a slušně je platí, jsou výkonnější než ty, které na lidi nedbají. Nejlepší z nich? Intel.


Každý krajíc dobrý

Na jihu Moravy „peče“ rodina Kornfeilových už 27 let pekařské pece. Chléb z nich voní od Ruska přes Austrálii po Kalifornii. Třeba renesance řemeslných pekáren naplno dorazí i do Česka…


Jede Sporten šusem?

Atak na špičky závodního lyžování i na peněženky náročnějších zákazníků. Více vlastních značek, větší zisk i tržby. Takovou budoucnost chystá pro Sporten jeho nový majitel, sněhumilovný miliardář Tomáš Němec. My jsme jeho strategii dopodrobna zmapovali.


Dělej dobro a zbohatni.

Jak hrát ženskou kartu a přitom se těšit na skvělý zisk? Ženy podnikatelky jsou investory ze Silicon Valley neprávem opomíjeny. Jenny Abramson a spol. v tom vidí příležitost, jak vydělat.


Únorové číslo právě v prodeji!

Viewing all 49 articles
Browse latest View live